انواع پرینترها (برای چاپ کارت ویزیت یکروزه)

13 اردیبهشت 1396

 

پرینترهای رومیزی جدید (کانن، اچ پی و...) : این پرینترها در سایز A4 قیمت مناسبی دارن ولی در سایز A3 قضیه فرق میکنه و بعضی از این پرینترها خیلی قیمت بالایی دارند. مشکل دیگری که خیلی ها ممکن است متوجه آن نباشند این است که وقتی بهه مشخصات تونر این پرینترها توجه می کنید تعداد قابل پرینت با هربار شارژ تونر مثلا 5000 برگ نوشته شده است. با یک حساب سرانگشتی هزینه پرینت خوب است. اما نکته انحرافی آنجاست که این پرینترها با مقدار پوشش رنگ 5% 5000 برگ پرینت می گیرند و عملا موقع کار متوجه می شوید که بعد از گرفتن مثلا 700 برگ، پرینتر احتیاج به شارژ دارد!

 

پرینترهای جوهرافشان : پرینترهای جوهرافشان (تانک دار) خیلی هزینه چاپ پایینی دارند. ولی مشکلاتی هم دارند که به آنها اشاره می کنم. اول اینکه پرینتر جوهرافشان سرعت خیلی پایینی دارد، حتی بهترین نوع پرینتر جوهرافشانی که در بازار ایرانن وجود دارد این مشکل را دارد. در ضمن عددهایی که برای سرعت پرینت آنها در موقع فروش درج می شود مربوط به پایین ترین کیفیت آنهاست . این در کار چاپ کارت ویزیت یکروزه یعنی سم !!

دوم اینکه چاپ روی گلاسه به راحتی انجام نمی گیرد و یا اینکه روی گلاسه های مخصوص باید چاپ انجام شود که اصلا مقرون بصرفه نیست. تجربه شخصی من این بود که روی گلاسه 200 گرم معمولی و 120 گرم معمولی چاپ زدم و کیفیت چاپ 200 گرم بهتر بود.(البته کلا خیلی افتضاح بود). و سوم اینکه وقتی روی مقوایی مثل مقوای کارتی چاپ زده می شود، به دلیل بافت مقوا و رقیق بودن جوهر پرینتر، جوهر به خورد مقوا می رود که زیاد منظره جالبی نیست. در صورتی که در دستگاه های دیجیتال به پودر در قسمت هیتر گرم شده و به کاغذ می چسبد و حالت برجسته تر و زنده تری دارد.

 

کارت پرینترها : این بهترین گزینه برای چاپ کارت ویزیت است بجز هزینه های مصرفی اش!!

کارت پرینتر یک پرینتر خیلی جمع و جور و شسته رفته است که نه فضایی می خواهد و نه باعث کثیف کاری. از مسئله جنس کارت مصرفی آن که بگذریم، هزینه رول های ریبون دستگاه این پرینتر را از رده پرینترهای مورد استفاده ما خارج می کند. البته در بعضی از همین دستگاه ها (شاید همه) می شود بجای کارت pvc مثلا از مقوای ضخیم برش خورده و آماده استفاده کرد. (صرفا برای پایین آوردن هزینه ها)

 

کپی پرینترهای استوک (کونیکا، شارپ و...) : شاید به جرات بتوان گفت که بهترین دستگاه هایی که می شود برای چاپ دیجیتال استفاده کرد همین دستگاه ها هستند. چرا؟

اول اینکه دستگاه رو با قیمت کمتری نسبت به قیمت آکبند خریداری می کنید ولی همان کارآیی را برای شما دارد. دوم اینکه معمولا کسانی که برای چاپ دیجیتال از این دستگاه ها در تیراژ بالا استفاده می کنند، برای پایین آوردن هزینه ها می توانند از تونرهای ارزان و به اصطلاح طرح اصل استفاده می کنند. سوم اینکه با انواع کاغذ و مقوا سازگاری دارد.چهارم اینکه خدمات، تونر و قطعات آن به وفور در بازار هست. پنجم اینکه برای کارهای با حجم بالا معمولا مقاومت خوبی دارند ...

البته برای خرید دستگاه هایی مثل کونیکا مینولتا که خیلی خوب جای خود را در بازار ایران باز کرده است، باید فاکتورهایی را هم در نظر بگیرید. مدل دستگاه، کنتور دستگاه، محل خرید دستگاه، قیمت دستگاه و... .

 

« و اما ایرادی که می توان به دستگاه های بالا گرفت این است که اکثر آنها قادر به چاپ روی مقوایی با ضخامت 300 گرم نیستند و این یک چالش جدی است. دو راه برای حل این مشکل وجود دارد. یا اینکه کاتالوگ دستگاه ها را زیر و رو کنید و دستگاهی را انتخاب کنید که بتواند رو مقوای ضخیم چاپ بزند و یا اینکه ضخامت مقوا را پایین بیاورید. باز هم لازم است بدانید که اکثر چاپخانه ها (همان چاپخانه هایی که خیلی با انصاف هستند و قیمت کارت ویزیتشان از همه پایین تر است!!) برای پایین آوردن هزینه ها گرماژ مقوا را پایین می آورند و مثلا بجای استفاده از مقوای گلاسه 300 گرم از مقوای گلاسه 220گرم استفاده می کنند ».

 

در این بین دستگاه هایی هم هستند که تقریبا جای هیچ حرف و حدیثی باقی نگذاشتند و همه کاری می کنند. چاپ باکیفیت، چاپ روی گرماژ مختلف کاغذ و مقوا، سرعت، سهولت در کار و برای خرید همچین دستگاه هایی مسلماً باید پول بیشتری هم خرج کنید. مثل دستگاه زانته، بعضی مدل های زیراکس و ... .