روش چاپ کارت ویزیت لمینت

11 اردیبهشت 1396

 

ممنون که وقت گذاشتید که این مطلب رو بخونید؛ الان که دارم این مطلب رو می نویسم ساعت از سه و نیم صبح هم گذشته. بی خوابیه دیگه !!

(اگه بعضی جاهای متن گیج میزنه پیشاپیش عذر می خام)

 

می خوام بطور کامل برای شما توضیح بدم که کارت ویزیت لمینت چطور آماده میشه و شما چطور می تونید با ارزون ترین دستگاه ها اینکار رو انجام بدید و یا حتی بصورت حرفه ایی اینکار رو پیگیری کنید. همونطور که می دونید کارت ویزیت لمینت یکی از پرسفارش ترین کارت ویزیت هاست و همیشه مشتری های خودشو داره.

 

خیلی وقت ها (بعضی وقت ها) مشتری عجله داره و نمیشه دو سه رو صبر کرد تا چاپخونه کار رو آماده کنه. چاره کار در چیه؟

بجای دستگاه افست از دستگاه دیجیتال استفاده می کنیم و سندهای خودمون رو چاپ می زنیم.

می شه برای متریال (نوع جنسی که روی اون چاپ می زنید) از انواع مقوا استفاده کرد. اما معمولا از گلاسه 200 گرم استفاده می کنن. (حالا چند گرم بالا پایین مشکلی نداره)

این رو در نظر داشته باشید که یکی از عوامل ضخامت کارت لمینت ضخامت مقواییه که روش چاپ صورت می گیره. پس سعی کنید خیلی نازک نباشه (واسه این میگم که شیشه مغازتون پایین نیاد !!)

 

بعد از چاپ نوبت لمینت کردن میرسه. دوستانی که استطاعت مالی دارند از هر دستگاه لمینتی با هر عرض و اندازه ای می تونن استفاده کنن ولی دوستانی که می خان خیلی خرج نکنن، یه دستگاه لمینت معمولی A3 و یا A4 کارشون رو راه میندازه. شیت های چاپ شده رو لمینت کنید. 

 

نکته : ضخامت فیلم های لمینت نباید کم باشه، چون باعث نازک شدن کارت لمینت میشه (عامل دوم نازک شدن کارت و رابطه اون با شیشه مغازه ! )

سعی کنید از شیت های لمینت 150 میکرون استفاده کنید. 

نکته : موقع لمینت حتما دقت کنید که سندهای چاپ شده (برگه هایی که قراره پرس یا لمینت بشه) خوب پرس بشن. دستگاه سرد نباشه و ... که کار خوب پرس نشه. چون اگه خوب انجام نشه، بعد از پرس می بینید که لمینت کارت ها از بغل باز میشه و این یعنی ناشی گری محض ! (شیشه مغازه)

 

خوب تا اینجا سند ها چاپ شدن ، بعد پرس شدن و الان باید بصورت دورگرد برش بخورن.

 

برای برش دو راه دارید :

اول : راه خیلی ارزان

دوم : راه متوسط رو به گران

 

اول : راه خیلی ارزان :

خودش شامل دو راه میشه.

الف) اینکه با دستگاه ساده (گیوتین های ساده A4 یا A3 رو میگم) خیلی معمولی برش بزنید تمام کارت ها رو، و بعدش با دستگاه گوشه گردکن دور کارت ها رو گرد کنید.

دستگاه گوشه گرد کن دستی حدود 350 تومنه و دستگاه گوشه گردکن برقی حدود 3 میلیون تومن. گیوتین ساده هم از 150هزار تومن شروع میشه.

((فرق عمده دستگاه گوشه گردکن برقی و دستی اینه که در هر مرتبه گوشه گردکن دستی قطر کمتری نسبت به گوشه گردکن برقی عملیات دایکات رو انجام میده.))

 

ب) اینکه یک دستگاه دایکات رومیزی خیلی کوچک هست که باید شیت های چاپ شده رو توی دستگاه نگه دارید و کارت ها را بصورت یکی یکی و دورگرد برش بزنید. البته تنظیم کردن تک تک کارت ها اون هم در تعداد بالا مصیبت است. (برای تیراژ خیلی پایین موثر است) قیمت ارزونی داره و زیر 500 هزار تومن هست. 

 

دوم : راه متوسط رو به گران

دستگاه های دایکات زیادی هستند که می تونن این کار رو برای شما انجام بدن که قبلا هم مطلبی در این باره نوشتم که می تونید به اون مراجعه کنید. مطمئنا کمک می کنه.

 

جمع بندی : اگه فک می کنید بعضی وقت ها مشتری بی حوصله میشه و میتونید با 50 تا کارت لمینت یا کمتر کارش رو راه بندازی تا کارهای اصلی از چاپخونه برسه، از دستگاه های خیلی ارزون و پردرسر استفاده کن. ولی اگر الان تصمیم گرفتی که فردا صبح چاپ کارت ویزیت لمینت راه بندازی، پس حتما به فکر خرید یه دستگاه دایکات باش. چون سخت ترین قسمت کار همون برش زدن کارت هست.

 

نوشته بعدی (خیلی زود) رو به این قضیه اختصاص میدم که با هم ببینیم توی تیراژ بالا برای تولید کارت ویزیت لمینت، توجیه اقتصادی داره یا نه !

 

اگه سوالی بود بنده در خدمتتون هستم.